28 października 2017

Hiszpania, Portugalia, Francja

Pielgrzymka do Lourdes, Fatimy i Santiago de Compostela

 

 

 „Hiszpania, Portugalia, Francja – Pielgrzymka do Lourdes, Fatimy (100 lecie Objawień) i Santiago de Compostela”.               11-21.10.2017 r.

 

Na pielgrzymkę do Hiszpanii, Portugalii, Francji wyruszyli pielgrzymi z parafii z Gdańska i z Sopotu. Opiekunką, z ramienia organizatora była pani Anna Biziuk a duszpasterzami  księża: Jan Rzeszewicz i Paweł Pieper. Ciekawy był pomysł zintegrowania grupy nieznających się dotąd osób poprzez krótkie przedstawienie się pozostałym uczestnikom pielgrzymki. Nagrodą był obrazek  M.B. Fatimskiej.

Szlak pielgrzymi obejmował wiele ważnych miejsc dla każdego chrześcijanina . Były również bardzo ciekawe miejsca na trasie przyjazdu, które zwiedzaliśmy nijako przy okazji. Pierwszym takim miejscem była średniowieczna twierdza obronna w Carcassonne położona na terenie dawnej prowincji - Langwedocji  między Francją i Aragonią.

Następnego dnia przyjechaliśmy do Sanktuarium Maryjnego w Lourdes. Przy grocie Massabielskiej uczestniczyliśmy we Mszy św., następnie zwiedziliśmy wszystkie bazyliki: Różańcową, Niepokalanego Poczęcia i św. Piusa X. Odprawiliśmy także Drogę Krzyżową położoną na wzgórzu przy sanktuarium. Później zwiedzaliśmy domy związane z życiem św. Bernadety. W czasie wolnym mieliśmy czas na indywidualną modlitwę i kąpiel w słynnych basenach. Wieczorem uczestniczyliśmy w procesji różańcowej, w której  wielotysięczny pochód, ze śpiewem, modlitwą i ze świecami w dłoniach podążał za figurą Matki Bożej z Lourd. Następnego dnia uczestniczyliśmy we Mszy św. w kaplicy św. Michała Archanioła.

Kolejnego dnia zawitaliśmy do Burgos i tam zwiedziliśmy katedrę pw. Świętej Marii, umieszczoną na liście Unesco,  z grobem jednego z bohaterów rekonkwisty – Cydem. W miejscu, gdzie mieści się obecnie katedra, znajdowała się wcześniej świątynia romańska. Budowa katedry została ukończona w XVI roku. Ogromne wrażenie robi fasada z wykonanymi z kamienia, z gotyckimi wieżami o ośmiokątnych iglicach, zdobionych ażurowym maswerkiem.

Następny ważny punkt pielgrzymki to Santiago de Compostella, cel niezliczonych pielgrzymek do grobu św. Jakuba, patrona Hiszpanii. Szlak pątniczy, czyli Camino można pokonać pieszo, rowerem lub konno, jest znaczony muszelkami i żółtymi strzałkami. Bardzo wiele jest tras pielgrzymowania, jednak wszystkie wiodą do katedry z relikwiami świętego Apostoła. 

Katedra budowana była stopniowo na przestrzeni wieków. Jej zalążkiem była kaplica, której budowę rozpoczęto po 813 roku, gdy zostały znalezione szczątki Apostoła.

Budowę katedry w kształcie, jaki znamy dzisiaj, rozpoczęto w roku 1075, kiedy to świątynia otrzymała status kościoła katedralnego. Katedra w Santiago de Compostela jest jedną z największych świątyń w Hiszpanii i jest zaliczana do najważniejszych dzieł architektury w średniowieczu. Bogata jest w liczne dzieła sztuki, przede wszystkim romańskiej rzeźby, takie jak Puerta de las Platerias (Brama Złotników), czy Pórtico da Gloria (Portal Chwały). Przy wejściu do katedry znajduje się ołtarz ze złotą muszlą, symbolem pielgrzymów i ich patrona Św. Jakuba. Nad ołtarzem jest umieszczona rzeźba Apostoła, do której każdy pątnik mógł się na chwilę przytulić.

Osobliwością katedry jest Botafumeiro – wielka kadzielnica o ponad 700-letniej historii. Zawieszona jest wewnątrz kopuły na skrzyżowaniu naw i nad stołem ołtarzowym gdzie odbywa się liturgia Eucharystii. Jej wielkość umożliwia okadzenie całego wnętrza katedry.

Po wyjściu ze świątyni odbyliśmy spacer po historycznej części miasta, w czasie którego zakupiliśmy różne pamiątki, w tym muszle z namalowanym czerwoną farbą charakterystycznym krzyżem św. Jakuba.

Dalsza droga zaprowadziła nas do celu pielgrzymki – Fatimy. Przed wjazdem do miasta odprawiliśmy w Aljustrel - Drogę Krzyżową czyli Via-Sacra nazywana jest też Drogą Węgierską, bo została ufundowana przez uchodźców węgierskich w 1956 roku. Pomiędzy stacjami  jest piękna figura Matki Bożej z Valinhos. Miejsce to upamiętnia czwarte objawienie fatimskie z dnia 19 sierpnia 1917 roku. Na trasie naszej wędrówki odwiedzamy również miejsce zwane Loca do Anjo gdzie dwukrotnie pastuszkom objawił się Anioł Pokoju nazywany też Aniołem Portugalii.

Później odwiedziliśmy kościół parafialny świętych Pastuszków i domy w których mieszkali, obecnie mieści się tam muzeum. Doskonale zachowało się do dnia dzisiejszego wiele oryginalnych sprzętów wyposażenia pomieszczeń mieszkalnych, dzięki temu mogliśmy zobaczyć środowisko w którym żyli Pastuszkowie i ich rodziny.

Każdego dnia pobytu w Fatimie, w miejscu objawień w Cova da Iria, odmawialiśmy Różaniec w kaplicy z figurą Matki Bożej Fatimskiej połączony z procesją  światła. W sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej uczestniczyliśmy dwa razy we Mszy św. w Bazylice Matki Boskiej Różańcowej. Są tam złożone relikwie św. Franciszka i Hiacynty. Zwiedziliśmy także bazylikę Trójcy Przenajświętszej i muzeum usytułowane w budynku Rektoratu. Pośród wielu cennych eksponatów znajduje się tam korona Matki Bożej Fatimskiej z umieszczonym w niej pociskiem wystrzelonym podczas zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II.

Przy południowym wejściu do Sanktuarium ustawiono pomnik zbudowany z fragmentu Muru Berlińskiego. Monument został odsłonięty został 13 sierpnia 1994 r. jako symbol upadku komunizmu.

Drugiego dnia pobytu w Fatimie odwiedziliśmy Lizbonę, stolicę i największe miasto Portugalii, położone nad rzeką Tag przy jej ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Obszar dzisiejszej Lizbony zamieszkany był co najmniej od czasów rzymskich. W VIII wieku miasto zostało zajęte przez Maurów z Afryki północnej. W 1147 roku została zdobyta przez pierwszego władcę Portugalii, Alfonsa I Zdobywcę. W 1255 roku król Alfons III przeniósł stolicę Portugalii do Lizbony.

W okresie wielkich odkryć geograficznych (XV-XVII wiek) z Lizbony, a ściślej z jej portu Belém, wyruszyło wiele wypraw morskich, które przyczyniły się do rozwoju królestwa i jego stolicy. Miasto dwukrotnie zostało dotknięte przez trzęsieniem ziemi w roku  1531 i 1755. Kataklizm pochłonął ok. 60 000 ofiar i praktycznie zrujnował Lizbonę. Przetrwały jedynie zabudowania dwóch dzielnic. Miasto zostało jednak odbudowane.

Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od statuy Chrystusa Króla usytułowanej na wzgórzu. Forma rzeźby nawiązuje do pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. Gdy dotarliśmy pod pomnik mogliśmy stamtąd zobaczyć panoramę centrum stolicy. Następnie udaliśmy się do starego centrum miasta i kościoła św. Antoniego i Hieronimitów.

W dniu 12 maja 1982 roku papież Jan Paweł II odwiedził ten kościół. Odsłonił on posąg świętego Antoniego na placu przed kościołem i modlił się w krypcie, która oznacza miejsce, gdzie święty się urodził. Mogliśmy się tam zaopatrzyć w chlebki św. Antoniego, ofiary w ten sposób zebrane przeznaczone są na biednych.

Następnie zobaczyliśmy wieżę Belém w Lizbonie, czyli Torre de Belem, to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Lizbonie, a przy okazji należy ona również do najcenniejszych zabytków całej Portugalii. Widzieliśmy pomnik Odkrywców, a przed nim, na powierzchni placu mapę z zaznaczonymi  miejscami dokąd dotarli wielcy odkrywcy świata.

Na placu Rossio w Lizbonie, na którym obecnie znajduje się Teatr Narodowy Marii II, w przeszłości  był Pałacem Inkwizycji, będący świadkiem publicznych egzekucji i innych działań związanych z Sanctum officium.

Kolejnego dnia wyruszyliśmy do Batalhi by zwiedzić najpiękniejszy klasztor w Portugalii, następnie udaliśmy się do Nazaré. Według legendy, miasto wywodzi swoją nazwę od niewielkiej figury Matki Boskiej, Czarnej Madonny, przyniesionej przez mnicha w IV wieku z Nazaretu do klasztoru w pobliżu Méridy, a sprowadzonej do Nazaré w 711 roku przez mnicha Romano.

Nazaré jest także popularną atrakcją turystyczną. Miejscowość położona na wybrzeżu Atlantyku, ma szerokie, piaszczyste plaże. Tutaj liczyliśmy na kąpiel w oceanie, niestety fale były na tyle wysokie, że ratownik przestrzegał nas przed niebezpieczeństwem wejścia do wody.

W kolejnym dniu rozpoczęła się podróż powrotna. Tego dnia dojechaliśmy do Madrytu by zobaczyć place: Espana, Oriente , Mayor oraz stadion Realu. 

Następnego dnia przybyliśmy do Sanktuarium Montserrat z cudowną statułą Czarnej Madonny – patronki Katalonii. Maryja z małym Jezusem trzyma w ręku jabłko a Jej Syn ananasa – symbol życia wiecznego. Po zwiedzeniu świątyni uczestniczyliśmy we Mszy św. w kaplicy usytułowanej  po drugiej stronie ołtarza głównego jednak przed figurą Matki Bożej. Następnie pojechaliśmy do Barcelony gdzie przewodnik pokazał nam przez okna autokaru Plac Katalonii, pomnik Kolumba i Ramblę, promenadę przy której znajdują się dwa budynki zaprojektowane przez Antoniego Gaudiego. Jedynie grupka odważnych, ze względu na ulewny deszcz, poszła obejrzeć katedrę  Gaudiego Sagrada Familia. 

Dalej podróżując przez Francję dotarliśmy do Ars, miejscowości słynnej dzięki  świętemu proboszczowi, który został patronem wszystkich proboszczów. W świątyni, w której spoczywa święty Jan Maria Vanney uczestniczyliśmy we Mszy św. przez sarkofagiem z doskonale zachowanym jego ciałem.

Program pielgrzymki został wypełniony. Przede wszystkim był czas na modlitwę i powierzanie Panu Bogu swoich intencji przez wstawiennictwo wielu świętych, przy których relikwiach uczestniczyliśmy w Eucharystii. Podczas przejazdów autokarem odmawialiśmy wspólnie Brewiarz, Koronkę i Różaniec. 

Podczas drogi powrotnej, podczas długich przejazdów mogliśmy oglądać  ciekawe filmy, słuchać muzyki charakterystycznej dla kraju, przez który akurat przejeżdżaliśmy. Na zakończenie organizatorzy zorganizowali „grę o milion”. Wylosowani pielgrzymi musieli spełnić trzy warunki. Odpowiedzieć na pytanie zadane przez  ks. Jana, związane z tematyką religijną, następnie odpowiedzieć na pytanie pani Hani związane z odwiedzanymi miejscami oraz zaśpiewać piosenkę lub opowiedzieć coś ciekawego. Czas więc szybko nam upłynął. Wrażeń było tak wiele, że trzeba trochę czasu, aby się wszystko ułożyło w pamięci. Na koniec ustaliliśmy termin spotkania popielgrzymkowego i już się na to spotkanie cieszę.

 

Teresa Sowińska

 

ks. Paweł

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
45 0.15456485748291